جمع و تفریق

با دوره آموزشی جمع و تفریق ، از این به بعد سر فرزندتان کلاه نمی‌رود!

پسرم کلاس سوم دبستان است. دیروز به اصرار پسرم، رفتیم که براش لوازم و تحریر بخریم. سر مداد سیاهش شکسته بود و مداد قرمزش را هم گم‌کرده بود. وارد مغازه لوازم و تحریر که شدیم، بهش گفتم که می تونه ۲ تا مداد قرمز و ۴ تا مداد سیاه و ۱ پاک‌کن و ۱ مدادتراش بردارد. بعد ازش پرسیدم جمعشان چند تا میشه؟ دیدم داره با انگشتانش حساب می کنه، بلندبلند فکر می‌کرد و کمی طول کشید تا جواب داد و بعد از کلی فکر کردن هم، جوابش اشتباه بود. تو مغازه گفتم نه مامان، میشه ۸ تا، بعد هم باهم رفتیم و لوازم موردنیازش را برداشتیم، لوازم‌تحریر را حساب کردیم و آمدیم بیرون. اما من هنوز تو فکر ریاضی پسرم بودم، یادم اومد که چند بار قبلی هم تو جمع و تفریق‌ های ساده اشتباه کرده بود، ولی من توجه نکرده بودم. باید دنبال یک راه‌حل می‌گشتم…

رفع اختلال جمع و تفریق کودکان

آیا فرزند منم اختلال یادگیری ریاضی داره؟

شاید شما هم با بچه‌هایی مواجه شده‌اید که سوم ابتدایی یا حتی مقاطع بالاتر ابتدایی هستند و برای جمع و تفریق هنوز از انگشتان دستانشان استفاده می‌کنند. یا برای جمع وتفریق کردن بعد از کلی فکر کردن، اشتباه جواب می‌دهند.

بعضی از بچه‌ها در مقایسه با سایر بچه‌ها، تو محاسبات ریاضی ضعیف هستند و معمولاً عملکرد ضعیف آن‌ها به خاطر بیماری‌های جسمی یا عصبی نیست بلکه خاطر اختلالات یادگیری هست. اختلال ریاضی ازجمله اختلالات شایع در بین کودکان است و حدود ۶ درصد جامعه را تشکیل می‌دهد که سبب می‌شود این گروه از کودکان مبتلا، علی‌رغم سطح هوشی و سلامتی جسمی نرمال، نتوانند در محاسبات ریاضی خوب عمل کنند.

اختلال یادگیری ریاضی چیه؟

کودکان دارای اختلال یادگیری ریاضی در کمیت اعداد با مشکل مواجه می‌شوند. کودک یعنی عدد ۴ را می‌بیند ولی اینکه این عدد چه کمیتی است و عدد ۴ با کمیت عدد ۵ چه فرقی می‌کند را نمی‌تواند تفاوتی برایش قائل شود. همچنین کودکان دارای اختلال یادگیری ریاضی در مقایسه اعداد باهم یا مشکل‌دارند و یا کُند هستند که این به دلیل ادراک فضایی شان است که دچار نقص است.

بعضی از بچه‌ها در مقایسه با سایر بچه‌ها، تو محاسبات ریاضی ضعیف هستند و معمولاً عملکرد ضعیف آن‌ها به خاطر بیماری‌های جسمی یا عصبی نیست بلکه خاطر اختلالات یادگیری هست.

دانش‌آموزانی که خوب جمع و تفریق نمی‌کنند ، هوش ضعیفی ندارند!

در مقطع ابتدایی وقتی می‌خواهند جمع و تفریق را یاد بدهند، از شکل‌ها استفاده می‌کنند، در ساده‌ترین حالت نشان می‌دهند که فرضاً ۲ تا سیب در یک دست هست و ۴ تا پرتقال در دست دیگر، سپس از کودک می‌پرسند درمجموع چند تا میوه تو در هر دو دست هست و بچه‌ها شروع به شمارش اعداد می‌کنند تا به جواب جمع برسند، یا برای یاددادن تفریق، ۲ تا پرتقال را برمی‌دارند و مجدداً می‌پرسند حالا چند تا میوه باقی‌مانده؟ یا به شیوه دسته‌بندی کردن جمع و تفریق یاد می‌گیرند.

آموزش جمع و تفریق

بچه‌هایی که اختلالات یادگیری ریاضی دارند. فقط دیرآموز هستند.

بر اساس یک سری الگوهایی، جمع و تفریق به کودک آموزش داده می‌شود. بچه‌ها اوایل نگاه می‌کنند و می‌شمارند یا با انگشتانشان حساب می‌کنند تا به عدد اصلی برسند. بچه‌هایی که مشکلات یادگیری را ندارند، کم‌کم به درک درستی از الگوی اعداد، پل زدن، جمع ۲ برابرها و نزدیک ۲ برابرها و بقیه موارد می‌رسند و بعد از مدتی می‌توانند ذهنی جمع و تفریق کنند و تو جمع وتفریق هم دیگر مشکلی ندارند. اما بچه‌هایی که مشکلات یادگیری ریاضی دارند، دیرتر یاد می‌گیرند که جمع و تفریق را ذهنی حساب کنند. و اگر برای مشکلشان اقدامی نکنیم، احتمالاً این مشکل را تا پایان عمر داشته باشند.

با مدرس دوره جمع و تفریق آشنا شوید

زهرا کاظمی معلم رسمی آموزش و پرورش و درمانگر اختلالات یادگیری
ایشان فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان بوده و با گذراندن دوره ها و کلاس های مختلف در زمینه ی مشکلات درسی و روانشناسی توانسته است تا کنون به خیلی از دانش آموزانی که در زمینه خواندن ، نوشتن و ریاضی مشکل داشتند بصورت حضوری و غیر حضور کمک کنند.
اولین درمانگر آنلاین اختلالات یادگیری در کشور هستند که از رزومه کاری ایشان می توان نمونه های بسیار موفق در زمینه درمان آنلاین را مشاهده کرد.

سرفصل های جمع و تفریق :

۱ـ پیش نیاز آموزش جمع و تفریق
۲ـ مشکلات رایج در جمع و تفریق
۳ـ مفاهیم لازم برای یادگیری جمع و تفریق
۴ـ دوبرابر و نزدیک دوبرابرها
۵ـ الگوهای نقطه ای
۶ـ گروه سه بعدی
۷ـ قسمت بندی یا تجزیه
۸ـ پل زدن
۹ـ بازی ها

آموزش اختلالات یادگیری جمع و تفریق

با ۴ ساعت آموزش ویدئویی ، مشکل جمع و تفریق فرزندتان را حل کنید

زهرا کاظمی، معلم و درمانگر اختلالات یادگیری، به دلیل مشکلات رایج کودکان در جمع و تفریق ریاضی، ضرورت دانسته که آموزش ۴ ساعته ویدئویی جمع و تفریق را تهیه کند و راه رسیدن به جمع وتفریق درست و آسان را به‌صورت کامل و کاربردی آموزش داده است. در این دوره تمام موارد موردنیاز کودک شما، برای حل مشکل جمع و تفریق در دسترس است. کار برگ‌هایی نیز همراه این دوره آموزشی در اختیار شما قرار می‌گیرد، تا فرزندان شما در جمع و تفریق اعداد به یک ثبات برسند و براین مهارت‌ها تسلط پیدا کنند.
لزوم توجه به درمان اختلال ریاضی ازآن‌جهت مهم است که ضعف ایجادشده می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلاتی درزمینهٔ تحصیل و زندگی روزمره فرزندتان شود، به‌عنوان‌مثال وقتی به فرزندتان پول‌توجیبی می‌دهید، ممکن است به خاطر جمع و تفریق ضعیف نتواند پولش را درست خرج کند و شاید هم سرش کلاه برود. همچنین مشاوره در زمینه رفع مشکلات جمع وتفریق ریاضی هم با خرید دوره انجام می شود.

چرا باید مشکل جمع و تفریق فرزندم را سریع‌تر حل کنم؟

با جلو رفتن مباحث درسی، مسائل و سطوح تحصیلی دچار پیچیدگی بیشتری می‌شوند. و این اختلال خودش را به‌صورت دیگری نمایان می‌کند. زمانی یک دانش‌آموز قادر است که تمامی مسائل را حل کند که از آموزش‌های گذشته مانند روش‌های شمارش اعداد و انجام اعمال اصلی ریاضی و … مطلع باشد.

با این آموزش ویدئویی در یک مدت‌زمان کوتاه، می‌توانید درست و اصولی جمع وتفریق را به فرزندتان آموزش دهید. ریاضی ازجمله درس‌هایی است که هر فرد تا آخر عمر به آن نیاز دارد، مهم است که شما والدین گرامی نسبت به وجود اختلال یادگیری از این نوع بی‌تفاوت نباشید.

دوره جمع و تفریق