درمان و رفع مشکلات جمع و تفریق ریاضی

یکی از مشکلات مهم در زمینه دروس ابتدایی مربوط به مشکلات جمع و تفریق ریاضی در دانش آموزان هست که بسیار مهم خواهد بود.

رفع اختلال جمع و تفریق

ضعف در ریاضی نشان‌دهنده ضعف در محاسبات و مشکلات خودتنظیمی دارد. ناتوانی در انجام این امور می‌تواند در آینده برای دانش آموزان به یک مشکل بسیار بزرگ تبدیل شود. ممکن هست در برخی موارد این اختلالات از طرف مادر و یا پدر دانش‌آموز (عوامل بیوشیمیایی در نوزادی و قبل از آن) به او رسیده باشد. البته این موضوع کم شایع هست. اکثراً کودکان بعد از دوره نوزادی و به خاطر ضریب هوشی متفاوت این مشکل را دارند و باید در دوره زمانی خاصی برای رفع این مشکل تمریناتی را انجام دهند. مطمئناً با توجه به سطح یادگیری هر دانش‌آموز (که متفاوت هست) دوره زمانی رفع مشکلات جمع و تفریق ریاضی متفاوت خواهد بود. مهم‌ترین نیاز دانش آموزان در دوره ابتدایی، آشنایی کامل و انجام سریع عملیات جمع و تفریق – ضرب و تقسیم هست. اگر دانش‌آموزی در دوران ابتدایی نتواند به طور صحیح و کامل و در مدت‌زمان کمی تمامی این محاسبات را انجام دهد،

مطمئناً در پایه‌های تحصیلی بالاتر این مشکلات را دروس مرتبط با ریاضی بیشتر شاهد خواهد بود. در حالی که این مباحث به‌عنوان پایه‌ترین موضوعات شناخته‌شده است، اما والدین زیادی هستند که به‌راحتی از اهمیت این مباحث عبور می‌کنند و در پایه‌های بالاتر، فرزندان آنها دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند. نکته جالب دیگر در مورد طرز نگاه اشتباه والدین و مقصر دانستن معلمان در مورد عدم یادگیری صحیح دانش‌آموز هست. در حالی که تمام کودکان دارای ضریب هوشی متفاوتی هستند و معلمان مجبور هستند برای اکثریت دانش آموزان یک نوع تدریس را انجام دهند.

خیلی از دانش آموزان که ضریب هوشی بالایی در دوران کودکی دارند، زمانی که وارد مدرسه می‌شوند و در کلاس درس همانند دیگر دوستان خود به فراگیری دروس می‌پردازند، متوجه می‌شوند که نسبت به دیگر دانش آموزان کمی ضعیف‌تر هستند. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می‌کند که حتی با تمرین‌های مکرر هم نمی‌توانند اختلالات را حل کنند. در اولین فرصت والدین این دانش آموزان با معلم او درباره مشکلی که دانش‌آموز دارد بحث و گفتگو می‌کنند. هر دوی آنها یعنی هم والدین و هم معلمان سعی می‌کنند برای حل مشکلات او برنامه‌هایی را تنظیم کنند.

درمان مشکلات جمع و تفریق

چگونه این برنامه‌ها باید تنظیم شود و چه تمریناتی باید انجام شود تا دانش‌آموز، دیگر مشکل درسی نداشته باشد سؤالی هست که امروز به آن پاسخ خواهیم داد.

مشاوره اختلالات یادگیری جمع و تفریق

تفاوت دیر آموز با اختلالات

قبل از اینکه مشکل و رفع مشکل را بررسی کنیم باید به موضوع مهمی درزمینهٔ تفاوت بین دیرآموز و اختلالات یادگیری بپردازیم.

خیلی از کودکانی که ما با آنها تمرین می‌کنیم دچار اختلال و مشکل در یادگیری جمع و تفریق هستند. اما برخی از دانش آموزان مشکلشان به‌صورت دیرآموز هست. یعنی زمان بیشتری نیاز هست تا بتوانند اکثر اختلالات را برطرف کنند.

مشکل اول نیاز به برنامه‌های بیشتر و مدت‌زمان بیشتری برای رفع آن دارد. اما مشکل دوم نیاز به زمان کمتر و به‌احتمال زیاد تمرینات متوسط دارد.

مهم‌ترین مشکلات جمع و تفریق آنها به‌صورت زیر نمود پیدا می‌کند:

 • اشکال در مهارت‌های محاسباتی پایه
 • مشکل در توجه و دقت به اعداد
 • عدم توجه به علامت‌های جمع و تفریق
 • عدم دقت به ردیف اعداد ریاضی
 • توجه نکردن به نوشتن کامل اعداد
 • یا جا انداختن اعداد در هنگام جمع و تفریق
 • عدم رونویسی اعداد و نوشتن صحیح از 1 تا 9
 • عدم درک مفهوم و ارزش هر عدد: به صور مثال: ارزش 7 را از 9 بیشتر می‌داند.
 • داشتن ضعف در هماهنگی و سازمان‌دهی اجزای مختلف محاسبات مانند: چشم و دست و حافظه.
 • می‌توانیم مهم‌ترین نوع مشکل را کم‌دقتی و عدم تمرکز و حواس‌پرتی در هنگام عملیات جمع و تفریق بدانیم.
 • همچنین در بازشناسی و به خاطر سپردن اعداد و عملیات جمع و تفریق دچار مشکلاتی هستند.
مشاوره و درمان اختلالات جمع و تفریق ریاضی

اکثر این دانش آموزان نمی‌توانند رنگ‌ها را تشخیص دهند و در طبقه‌بندی کردن اطلاعات در ذهن خود دچار اختلالاتی هستند. برخی از دانش آموزان هم در به یاد سپردن مفهوم صفر دچار مشکل هستند و در هنگام محاسبات و نوع قرارگیری عدد صفر در بین اعدا دچار مشکل می‌شوند. اگر تمام این موارد و موارد دیگری که بیان نکرده‌ایم را در کنار هم قرار بدهیم متوجه می‌شویم که فرزند ما نیاز به کمک و درمان مشکلات جمع و تفریق دارد. درمجموع دانش‌آموز و فرزند شما باید درک ریاضی و مفهوم ریاضی (که چگونه در زندگی آینده او بسیار تأثیرگذار هست) را فرابگیرد.

حل مشکل جمع و تفریق ریاضی کودکان

حالا چگونه مشکلات جمع و تفریق را رفع خواهیم کرد؟

بزرگ‌ترین مشکل در مورد جمع و تفریق، انجام محاسبات با کمک گرفتن از انگشتان دست هست. اگر والدینی متوجه شدند که کودک آنها از انگشتان دست خود برای جمع و تفریق استفاده می‌کند و حتی با کمک آنها نمی‌توانند به خوبی عملیات جمع و تفریق را انجام دهند، می‌تواند با کمک پکیج جمع و تفریق ریاضی مجموعه مرکز اختلالات یادگیری قاصدک دانش و طی یک دوره آفلاین در اپلیکیشن قاصدک دانش، تمامی تمرینات و برنامه‌ها را انجام دهید.

والدین می‌توانند بعد از تهیه دوره جمع و تفریق و مشاهده آن، با دانش آموزان به تمرینات داخل دوره بپردازند. یکی دیگر از ویژگی‌های خاص این دوره ارائه 130 کاربرگ در کنار دوره ویدیویی هست. در ابتدا باید ویدیوها را مشاهده کنند و سپس با کمک کاربرگ ها می‌توانند تمرینات را با کودکان انجام دهند.

این پکیج برای پایه‌های ابتدایی پایین بسیار مناسب هست. حتی اگر دانش‌آموز شما در کلاس ششم ابتدایی هست و هنوز هم در جمع و تفریق دچار مشکل هست می‌توانید از این دوره و کاربرگهای ویژه آن کمک بگیرید. مهم‌ترین نکته در مورد استفاده از این دوره، آشنایی و عدم اختلال شمارش اعداد هست.

اگر کودک شما دارای مشکلاتی در مورد شمارش اعداد دارد حتماً پکیج عدد و شمارش ریاضی را دریافت کنید و سپس آموزشات درمان اختلالات جمع و تفریق را شروع کنید. با کمک از مشاوره‌ها و خدمات رفع اختلالات یادگیری جمع و تفریق مرکز اختلالات یادگیری قاصدک دانش و دیگر پکیج‌های این مجموعه تمامی مشکلات دانش‌آموز شما به‌صورت کامل و در مدت‌زمان کوتاهی برطرف خواهد شد.

مدرس دوره جمع و تفریق

زهرا کاظمی معلم رسمی آموزش و پرورش و درمانگر اختلالات یادگیری

زهرا کاظمی فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان بوده و با گذراندن دوره ها و کلاس های مختلف در زمینه ی مشکلات درسی و روانشناسی توانسته است تا کنون به خیلی از دانش آموزانی که در زمینه خواندن ، نوشتن و ریاضی مشکل داشتند بصورت حضوری و غیر حضور کمک کنند.

اولین درمانگر آنلاین اختلالات یادگیری در کشور هستند که از رزومه کاری ایشان می توان نمونه های بسیار موفق در زمینه درمان آنلاین را مشاهده کرد.

راه های ارتباطی

فرم تماس