حدود ۱۰ درصد از کودکان و دانش آموزان در خواندن دچار اختلالاتی هستند که اگر این مشکل حل نشود، باعث به وجود آمدن اختلالات دیگری در آینده برای آنها می‌شود. امروزه درمان اختلال خواندن به کمک برنامه‌ها و ابزارها انجام می‌شود.

می‌توانیم بگوییم روش‌های زیادی برای رفع اختلال خواندن در کودکان وجود دارد. خیلی از والدین با مشاوره‌های درمانی توانستند در مدت‌زمان کوتاهی، این مشکل را برای کودکانشان رفع کنند.

ما در مرکز اختلالات یادگیری قاصدک دانش با انجام مشاوره‌های حضوری و غیرحضوری در کنار شما سعی خواهیم کرد تا اختلالات خواندن و دیگر مشکلات مربوط به کودک شما را برطرف کنیم.

 

طی سالیانی که در مورد این نوع مشکلات دانش آموزان به والدین مشاوره های زیادی داده‌ایم و نتایج بسیار خوبی که حاصل شده است، این خبر خوب را هم به شما خواهیم داد که می‌توانید در مدت‌زمان سریع، برای درمان اختلال خواندن فرزند خود امیدوار باشید.

 

اختلال خواندن یا نارسانویسی چیست؟

اختلال خواندن یا نارسانویسی چیست؟

در ابتدا باید در مورد موضوع اختلال خواندن در کودکان یکسری توضیحاتی را بدهیم. اکثر کودکانی که در خواندن صریح و بدون مشکل کتاب‌ها دچار اختلال هستند و مغز آنها در هماهنگی بین حروف و صدا آنها دچار مشکل می‌شود، اصطلاح اختلال خواندن می‌نامند.

شاید در نگاه اول برای خیلی از والدین ، این یک مشکل کوچک باشد. اما بعد از دوران کودکی این اختلالات در سنین بالاتر به شکل دیگری نمود پیدا می‌کند.

خیلی از پدران و مادران به این موضوع توجهی نمی‌کنند و در سنین بالا از خودشان خواهند پرسید: چه چیزی باعث شده تا فرزند ما دچار اختلالاتی در خواندن و نوشتن و درک صحیح جملات قرار بگیرند؟!

در حالی که چیزی باعث این اختلالات نشده است. بلکه در همان ابتدا این عدم هماهنگی در خیلی از کودکان وجود دارد. و شما نباید این مشکل را به عدم تربیت درست فرزندان و علاقه نداشتن آنها به کتاب و دروس مربوط کنید.

رفع مشکلات اختلال خواندن

یک موضوع بسیار مهم دیگر در مورد تفاوت بین اختلال و دیرآموز هست.

یعنی بخشی از دانش آموزان برای یادگیری نیاز به زمان بیشتری دارند. اما برخی از آنها حتی با سپری شدن زمان زیاد ، باز هم این اختلالات را خواهند داشت.

حل این مشکلات در دوران کودکی باید انجام شود. البته علاوه بر مشکلات و اختلال خواندن ممکن است اختلال در نوشتن و اختلال در ریاضی هم در سنین بالاتری بروز پیدا کند.

اما یکی از مهم‌ترین مشکلات در بین آنها اختلالات در نحوه خواندن هست. اکثر کودکان در روان خواندن کلمات دچار مشکلاتی هستند.

این اختلالات اگر برطرف نشود می‌تواند باعث مشکلات عدیده‌ای همانند: دیر فهمیدن جملات در گفتگوها، عدم تلفظ صحیح کلمات و سریع صحبت کردن، ضعف در رساندن مفهوم جملات خود و … نیز بشود.

آیا مشکلات نارسانویسی مختلف هستند؟

رفع مشکلات نارسانویسی

پاسخ این سؤال بله هست. این اختلالات به ۲ صورت مختلف نشان داده می‌شود. اولین نوع مشکل در مورد رمزگشایی در سطح کلمه به وجود می‌آید. اما نوع دوم مشکل کمی پیچیده تر هست. یعنی رمزگشایی انجام می‌شود، اما فهم ضعیف در کلمات باعث بروز این مشکل می‌شود.

یکی از دلایل رخ دادن این اختلالات دلایل ژنتیکی و ارثی هست. به‌طور متوسط در کوکانی که از این مشکل رنج می‌برند، یکی از والدین آنها این مشکل را داشته‌اند.

این نشان می‌دهد اگر پدر و مادری در دوران کودکی از این اختلالات رنج می بردند، باید به احتمال زیاد ضعف در خواندن کودک خود را باید در خودشان جستجو کنند. که خوشبختانه با علم جدید حل این مشکلات با مشاوره درمانی اختلال خواندن در کودک به خوبی انجام می‌شود.

اما دلیل اصل دیگر به غیر از ژنتیک، مربوط به آناتومی مغز کودک هست. در اکثر کودکان دچار این مشکل، مغز آنها در هنگام خواندن به شکل دیگری پردازش می‌کند. بخش مهارت‌های زبانی مغز که مسئول خواندن و نوشتن هست، نمی‌تواند کلمات را هجی کرده و به‌درستی آنها را رمزگشایی کند.

رفع و درمان اختلال خواندن با انجام یکسری فعالیت‌ها در مغز که طبق آموزشات خاصی هست، می‌تواند تغییر کند و اختلالات را به‌صورت کامل رفع کند. حتی در این صورت هم والدین نیاز نیست نگران باشند.

نشانه‌ها برای درمان اختلال خواندن و نارسانویسی

نشانه‌ها برای درمان اختلال خواندن و نارسانویسی

اگر متوجه شدید که کودک شما در مقایسه با دیگر کودکان در هنگام خواندن متن بسیار کندتر عمل می‌کنند آنها به‌احتمال زیاد دچار این اختلالات هستند.

این کوکان به‌مرور از خواندن دوری می کنند و سعی می‌کنند در اجتماع به خاطر ضعفی که دارند، حضور نداشته باشند.

عدم هماهنگی در رسا خواندن و به نحوی شکستگی و تیکه خواندن کلمات از رایج‌ترین نوع این مشکلات هست. که با کمک خدمات مشاوره درمان اختلال خواندن رفع خواهد شد.

برای اینکه دقیقاً متوجه شوید میزان اختلالات تا چه اندازه هست می‌توانید کلمات شبیه هم را به او نشان دهید و از او درخواست کنید تا آنها را سریع بخواند. کلماتی همانند: میز و تیز – شیر و سیر – یارانه و رایانه – کیش و فیش.

ممکن هست در نوع دیگری از کلمات که دارای حروف‌های سختی هستند دچار مشکل شوند. همانند قسطنطنیه.

یا در هنگام خواندن جملات در کلمه اول دچار مشکل می‌شوند و در ادامه خواندن جملات، مقداری از مشکل کندی آنها حل می‌شود.

حتی در صورتی که کلمات و جملات را چند بار تکرار کند، بعد از مدت کوتاهی در خواندن دوباره آنها دچار مشکل می‌شود.

مشاوره و درمان مشکلات نارسانویسی

مثلاً کلماتی مانند خواهر یا خواهش که در حالت نوشتاری و خواندن متفاوت هستند. حتی ممکن هست کلمه را به‌راحتی بخوانند. اما اگر بخواهند از روی نوشته بخوانند دچار مشکل باشند.

 

نکته مهم دیگر فاصله نداشتن و ریتم نداشتن در خواندن جمله هست. به صورتی که کلمات را پشت سرهم می‌خواند و هیچ فهمی از آن جمله دریافت نمی‌کند. که این اختلالات در سنین بالاتر باعث عدم ارتباط در اجتماع به دلیل عدم برقراری ارتباط صحیح نشان داده خواهد شد.

 

در خیلی از کودکان این اختلالات به‌صورت دیگری نمود پیدا می‌کند. به‌صورت مثال ممکن هست آنها در خاطر سپردن روزها و یا حتی ماه‌های سال دچار مشکلاتی شوند. این موضوع هم نشان‌دهنده اختلال در خواندن هست. که باید روی آنها کار شود.

مشکلات خواندن باعث می‌شود در قسمت نوشتاری و املانویسی دچار اختلالات بیشتری شوند. که این موضوع (با توجه به هم سن‌های او که سریع‌تر هستند) باعث استرس و افسردگی در کودکان می‌شود.

تکنیک‌های زیادی برای رفع این اختلالات وجود دارد که شما می‌توانید با دریافت خدمات درمان اختلال خواندن این مشکلات را رفع کنید تا فرزند شما بتواند بدون هیچ‌گونه مشکلی در امر خواندن، در کنار دیگر دوستان خود یک فضای شادی را تجربه کند.

برای دریافت مشاوره اختلال خواندن در کودکان می‌توانید با شماره‌های زیر در مرکز اختلالات یادگیری قاصدک دانش در ارتباط باشید.

همچنین در سایت مرکز اختلالات یادگیری قاصدک دانش علاوه بر مشاوره درزمینه رشد و استعداد کودکان، دوره‌های آموزشی را دریافت کنید.

دریافت دوره‌های آموزشی این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید در هرزمانی که نیاز به مطالعه تکنیک‌های رفع اختلال دارید، در سریع‌ترین زمان و بدون هزینه اضافی بابت مشاوره دوباره، فقط با دیدن دوباره دوره اختلالات خواندن کودکان خودتان را حل کنید.

چگونه می توانیم مشاوره و خدمات شما را دریافت کنیم؟

درمان مشکلات اختلال خواندن

در دوره پویش خواندن کاربرگهایی تنظیم شده است که به صورت ماهانه تنظیم شده است. که در ۵ ماه تقسیم بندی شده است.

ویژگی بسیار خاص این دوره در تعداد کاربرگ (کاربرگ املا – کاربرگ مشکلات املا) برای هر روز هست.

به این معنی که دانش آموز باید در هر روز یک کاربرگ را تکمیل کند تا بتوند در روز بعدی و روزهای آتی کاربرگهای دیگر را به ترتیب تکمیل کرده تا اختلال خواندن او حل شود.

انواع تمرینات در مورد جلمه خوانی ، وازه خوانی ، کلمه خوانی و … در این کاربرگها وجود دارد. که در نهایت در ماه پنجم دانش اموز کاملا مطالب را درک می کند.

همچنین برای این دانش آموزان تمرینات تقویت حافظه و دقت و توجه را قرار داده ایم تا بتوانند در زمان سریعتری به درک بهتری از خواندن دست پیدا کنند.

همچنین در هر چند ماه برای بررسی وضعیت دانش آموزان برنامه های خصوصی با دانش آموزان را برگزار خواهیم کرد.

شما می توانید هرگونه سوالی دارید در واتساپ برای ما ارسال کنید تا در سریعترین زمان پاسخ مناسب را از طرف مشاوران ما دریافت کنید.

مهمترین اختلالاتی که ممکن است در دروس دانش آموز رخ دهد مربوط به دروس فارسی ، علوم و ریاضی هست که جزء مهمترین دروس هستند.